Naše spoločenstvo je spoločenstvom Cirkvi na základe krstu a našich sľubov.
Spoločenstvo prežívame ako dar od Boha, ktoré naplňujeme v našich komunitách.
Čo znamená slovo KOINONIA?
Koinonia (κοινωνία) pochádza zo slovesa koinoneo, čo znamená komunikovať a zdieľať rovnaké skutočnosti, vlastnosti alebo dokonca problémy s inou osobou.
Koinonia sa líši od latinského societas - spoločenstvo. Spoločenstvo sa skôr odvoláva na dohodu, a znamená partnerstvo.
Koinonia je intímny vzťah, vnútorná príbuznosť a podobnosť. To je tiež dôvod, prečo je to isté slovo, používané v pravoslávnej cirkvi na pomenovanie svätého prijímania (Haghia Koinonia) - účasť na daroch Krista.
Koinonia je grécke slovo, ktoré sa vyskytuje v Biblii 20-krát. Prvotný význam koinonia je "bratstvo, (priateľstvo), zdieľanie spoločného, splynutie."
Prvýkrát sa vyskytuje toto slovo v Skutkoch apoštolov 2, 42:
„oni sa venovali učeniu apoštolov a na spoločenstve, na lámaní chleba a modlitbe“.
Ďalším textom je text zo Skutkov apoštolov 4, 31-33, ktorým bol inšpirovaný svätý Augustína a ktorý máme v úvode našich Konštitúcii:
Keď nadišli dni Turíc, mnohí z tých, ktorí si vypočuli v Jeruzaleme svedectvo apoštolov o zmŕtvychvstaní Ježiša Krista uverili a boli pokrstení. Ich život je opísaný v Skutkoch apoštolov slovami, ktoré veľmi miloval náš svätý Otec Augustín:
„A keď sa pomodlili, zatriaslo sa miesto, na ktorom boli zhromaždení, všetkých naplnil Duch Svätý a smelo hlásali Božie slovo. Množstvo veriacich malo jedno srdce a jednu dušu. A nik z nich nehovoril, že niečo z toho, čo mal, je jeho, ale všetko mali spoločné. Apoštoli veľkou silou vydávali svedectvo o zmŕtvychvstaní Pána Ježiša a na všetkých spočívala veľká milosť.“ (Sk 4, 31-33)
Regula
Svätý Augustín sústreďuje celý rehoľný život do praktizovania nového prikázania, aby boli mnísi privedení k jednote.“Pretože žijete v rehoľnom spoločenstve, dávam vám tieto predpisy: Zvlášť dbajte o zachovávanie jednomyseľnosti, veď preto ste utvorili jednu spoločnosť.Majte v Bohu jednu dušu a jedno srdce!“
Ukazuje ako model komunitu apoštolov a prvotnej cirkvi a potom upriamuje náš pohľad až k srdcu Najsvätejšej Trojice, prameňu každého opravdivého spoločenstva medzi ľuďmi.“Navzájom v sebe ctite Boha, ktorého chrámami ste sa stali“.
Kresťanské bratstvo (priateľstvo) je kľúčovým aspektom kresťanského života. Veriaci v Krista sa zjednocujú v láske, viere a povzbudzovaní.
To je podstata koinonie.
Naša koinonia navzájom je založená na našom spoločnom koinonia s Ježišom Kristom. "Ak hovoríme, že máme s ním spoločenstvo, ale chodíme vo tme, luháme a nekonáme pravdu. Ale ak chodíme vo svetle ako je on vo svetle, máme spoločenstvo medzi sebou a krv Ježiša, jeho Syna, nás očisťuje od každého hriechu.“(1Jn 1, 6-7)
Príklad toho, ako by mala koinonia vyzerať môžeme nájsť v hlbšom skúmaní výrazu "jeden druhého" v Biblii.
Náš Pán nás vo Svätom písme vyzýva a povzbudzuje:
- milovať sa navzájom
„bratskou láskou“ (Rim 12, 10)
- byť k sebe úctiví
„predbiehajte sa vzájomne v úctivosti“ (Rim 12, 10)
- byťjednomyseľní
„Navzájom rovnako zmýšľajte, napokon buďte všetci jednomyseľní, súcitní, bratsky sa milujte! Buďte milosrdní a pokorní!“ (Rim 12, 16; 1 Pt 3, 8)
- prijímať sa navzájom
„Preto prijímajte jeden druhého,ako aj Kristus prijal vás, na Božiu slávu.“ (Rim 15,7)
- slúžiť si vzájomne
„Lebo vy ste povolaní pre slobodu, bratia, len nedávajte slobodu za príležitosť telu, ale navzájom si slúžte v láske!“ (Gal 5,13)
- odpúšťať si
„Buďte k sebe navzájom láskaví a milosrdní, navzájom si odpúšťajte, ako aj vám odpustil Boh v Kristovi!“ (Ef 4,32)
- poúčať a napomínať sa
„Kristovo slovo nech vo vás bohato prebýva. Vo všetkej múdrosti sa navzájom poúčajte a napomínajte a pod vplyvom milosti spievajte Bohu vo svojich srdciach žalmy, hymny a duchovné piesne.“ (Kol 3,16)
- podporovať jeden druhého
„Preto sa navzájom potešujte a povzbudzujte jeden druhého, ako to aj robíte.“ (1 Sol 5,11; Hebr 3,13)
- pobádať sa navzájom smerom k láske a k dobrým skutkom
„Všímajme si jeden druhého, a tak sa pobádajme k láske a k dobrým skutkom.“ (Hebr 10,24)
- pohostinnosť
„Buďte vospolne pohostinní bez šomrania.“ (1 Pt 4,9)
- navzájom sa milovať
„Poslušnosťou pravde ste si očistili duše, aby ste mali bratskú lásku bez pokrytectva. Preto sa zo srdca navzájom vrúcne milujte! Lebo toto je zvesť, ktorú ste počuli od začiatku: aby sme jeden druhého milovali.“ (1 Pt 1,22; 1 Jn 3,11; 3,23; 4,7; 4,11-12)
Najsvätejšia Trojica - náš vzor budovania koinonie